BLOG

published at

Wyprawka do szkoły - jakie są jej koszty?

Wyprawka do szkoły - jakie są jej koszty?
Wrzesień to czas rozpoczęcia roku szkolnego. Jeżeli dziecko wybiera się do szkoły pierwszy raz, będzie to dla rodziców bardzo ważne wydarzenie. Pamiętajmy, że wraz z rozpoczęciem roku szkolnego, musimy zaopatrzyć pociechę w książki, zeszyty, tornister. Oznacza to, że szykują się nam znacznie większe wydatki. Jakie są koszty wyprawki do szkoły?

 

Wyprawka szkolna - co należy kupić?

Chodź rok szkolny, już się rozpoczął, niektórzy z nas nie zdążyli jeszcze skompletować odpowiednio całej wyprawki szkolnej dla swojego dziecka. Kosztów jest sporo, zwłaszcza dla osób posiadającą większą ilość dzieci lub wysyłających swoją pociechę do nowej szkoły. Musimy zaopatrzyć się w odpowiednią ilość środków finansowych, które przeznaczymy na zakup książek, zeszytów, ćwiczeń, piórnika, plecaka i innych artykułów szkolnych, które będą wymagane na poszczególnych przedmiotach. Obowiązkowo również konieczne jest zakupienie stroju na wychowanie fizyczne, czy skompletowanie wyprawki na basen, o ile przewidywane są tego typu zajęcia w szkole. Artykuły szkolne znajdziemy w większości sklepów stacjonarnych. Możemy również wybrać prostszą i wygodniejszą alternatywę, czyli mamy również możliwość zrobienia zakupów przez internet. Do tego wystarczy, że będziemy posiadali konto bankowe online. Przed wybraniem się na zakupy, dobrze jest przygotować sobie listę potrzebnych produktów. Oszczędzimy dzięki temu nie tylko pieniądze, ale również czas. 

Koszty związane z wyprawką szkolną

Wyprawka szkolna może nadwyrężyć nasz budżet domowy. Warto jednak zachować spokój i podejść do tematu z rozsądkiem. Skupmy się na najpotrzebniejszych wydatkach. Jak już wspomnieliśmy, dobrą opcją jest stworzenie listy zakupów, dzięki której z pewnością nie wydamy pieniędzy na niepotrzebne produkty. Koszty wyprawki szkolnej będą zależały od kilku różnych czynników. Jeżeli dziecko przystępuje do pierwszej klasy szkoły podstawowej, będziemy musieli wyposażyć go we wszystkie niezbędne artykuły szkolne. W późniejszych latach będzie mogło nadal używać tego samego tornistra, czy piórnika, o ile stan tych rzeczy na to pozwoli. Im starsze dziecko, tym również musimy przygotować się na większy wydatek. Z roku na rok przybywa przedmiotów w szkole, co wiąże się z koniecznością wyposażenia dziecka w większą ilość książek, czy zeszytów. Polacy średnio wydają na wyprawkę szkolną dla jednego dziecka około 700 zł. Połowa rodziców jednak zwęża ten budżet i mieści się w okolicach 500 zł. Wysokość wyprawki również będzie zależna od ilości dzieci w rodzinie. 

Dodatkowe wydatki

Oprócz podstawowych wydatków na książki, ćwiczenia, czy zeszyty, rodzice muszą wygospodarować pieniądze na dodatkowe wydatki m.in. ubezpieczenie, obiady, czy wycieczki szkolne. W poszczególnych klasach dzieci również obchodzą wyjątkowe uroczystości, takie jak Komunia, Bierzmowanie, czy Studniówka. Koszty za organizację, czy również prezenty dla dziecka mogą być dość wysokie. Oczywiście nie płacimy za nie początkiem roku szkolnego, ale warto mieć na uwadze, aby odłożyć sobie odpowiednią kwotę na zbliżającą się uroczystość. 

300 Plus od Rządu

Rodziny, których dzieci uczęszczają do szkół, mogą liczyć na wsparcie ze strony Państwa. Wysokość pomocy finansowej zależna jest od ilości dzieci w rodzinie i zarobków, jakie otrzymują rodzice. W większości szkół coraz częściej spotykana jest możliwość uzyskania darmowych podręczników. Istnieje również program 300 Plus, który przysługuje każdemu uczącemu się dziecku. Rodzice mają możliwość uzyskania dodatkowego świadczenia w wysokości 300 zł, który powinien zostać przeznaczony na wyprawkę szkolną. Jeżeli złożyliśmy wniosek o uzyskanie świadczenia 300 Plus w lipcu lub sierpniu, pieniądze powinny zostać do nas dostarczone już początkiem września. Osoby, które spóźniły się ze złożeniem wniosku w tym terminie, muszą poczekać na uzyskanie środków finansowych do około dwóch miesięcy.  Dzieci, które osiągają wyjątkowe wyniki w nauce, mogą starać się również o przyznanie stypendium naukowego, które przyznawane jest za osiągnięcie wyjątkowych wyników w nauce. Stypendia wypłacane są zazwyczaj w miesięcznych ratach. Istnieją również stypendia socjalne dla rodzin potrzebujących wsparcia finansowego. 

Pożyczka na dowolny cel - jak ją uzyskać?

Jeżeli Twoje dziecko rozpoczęło rok szkolny, a Ty jeszcze nie wyposażyłeś go w kompletną wyprawkę szkolną, możesz starać się o uzyskanie wsparcia finansowego w firmach pozabankowych. Szybka pożyczka pozwoli podreperować nadszarpnięty budżet domowy. Pożyczki zazwyczaj udzielane są na dowolny cel. Możemy je uzyskać za pośrednictwem strony internetowej wybranego pożyczkodawcy, gdzie wypełniamy odpowiednimi danymi wniosek o pożyczkę. W formularzu należy podać imię i nazwisko, adres zamieszkania, oraz dane dotyczące otrzymywanego dochodu. Wniosek wypełniamy za pośrednictwem strony internetowej. W kilka minut jesteśmy w stanie uzyskać potrzebną gotówkę, która wpłynie bezpośrednio na nasze konto bankowe. 

Miniratka - pożyczka na raty

Miniratka.pl oferuje pożyczki długoterminowe, których spłatę możemy rozłożyć na równe, miesięczne raty. Mamy możliwość otrzymania do 7100 zł, na okres spłaty 36 miesięcy. Złożenie wniosku trwa zaledwie kilka minut. Przelew następuje od razu po otrzymaniu pozytywnej decyzji ze strony pożyczkodawcy. Pożyczki online są obecnie bardzo popularne i cechuje je szybkość i wygoda. Wystarczy posiadać stałe łącze do internetu oraz odpowiedni sprzęt, na którym wypełnimy formularz o pożyczkę. Przed zaciągnięciem pożyczki na raty jesteśmy w stanie samodzielnie sprawdzić wszystkie koszty pożyczki, jakie będą kształtowały się przy spłacie zobowiązania. Wystarczy wejść na stronę główną www.miniratka.pl i tam na kalkulatorze, za pomocą wirtualnego suwaka wybrać odpowiednią kwotę pożyczki i czas jej spłaty. Pod kalkulatorem pojawi nam się informacja dotycząca wysokości RRSO, prowizji, okresu spłaty zobowiązania, kwoty do spłaty oraz wysokości miesięcznej raty pożyczki. Regulamin dostępny jest również na stronie pożyczkodawcy.