BLOG

published at

Konto firmowe w banku – na co trzeba zwracać uwagę

Konto firmowe w banku – na co trzeba zwracać uwagę
Sprawdź, co warto wiedzieć na temat konta firmowego w banku. Czy warto go posiadać?

 

W życiu wielu osób przychodzi moment, gdy jednym z ich marzeń staje się założenie własnej działalności gospodarczej. Praca na swój rachunek kojarzy się z wolnością zawodową, olbrzymim wyzwaniem, a czasami przygodą, która nie ma sobie równych. Istnieje jednak druga strona medalu. Za przywilejami i pozytywnymi aspektami prowadzenia własnego biznesu idzie zazwyczaj mnóstwo obowiązków lub zadań, które warto zrealizować. Jednym z nich jest założenie firmowego konta w banku.

Finanse są nieodłączną częścią zawodowego życia. Jeśli mówimy o własnej firmy to na przedsiębiorcy spoczywa ciężar wpłacania zaliczek na podatek dochodowy, dokumentowania kosztów uzyskania przychodu czy kontrola firmowego budżetu. Ważnym elementem w całym zestawieniu jest rachunek bankowy.

Konto firmowe w banku – co warto wiedzieć?

Sektor bankowości związany z kontami firmowy rozwija się w ostatnich latach w dynamicznym tempie. Rachunek powinna posiadać nawet jednoosobowa działalności gospodarcza. Nie jest to co prawda narzucony przez przepisy prawa obowiązek, ale warto rozważyć ten krok dla własnej wygody i bezpieczeństwa finansów firmy.

Dawniej a dziś

Jeszcze kilka lat temu rachunki firmowe nie cieszyły się tak dużym zainteresowaniem środowiska przedsiębiorców. Wynikało to ze zbyt wysokich kosztów prowadzenia tego rodzaju konta. Banki nie faworyzowały nawet właścicieli niewielkich działalności gospodarczych, a już na pewno większych, osiągających pokaźne dochody firm. Każdy przelew niósł ze sobą widmo znaczącej prowizji, podobnie było z samą opłatą za utrzymanie rachunku. Obecnie sytuacja się unormowała. Instytucje bankowe zmieniły front o 180 stopni i robią wszystko, aby świat biznesu był usatysfakcjonowany z możliwości, jakie dają podmioty z sektora finansowego.

Darmowe konto firmowe – czy istnieje?

Coraz więcej banków, chcąc wyjść naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom swoich klientów, decyduje się na wprowadzenie do oferty w pełni darmowego rachunku firmowego. Brak opłaty dotyczy oczywiście samego prowadzenia konta. Trzeba mieć jednak świadomość, że niektóre banki nie rezygnują z pobierania opłaty, jeśli klient nie spełni określonych warunków. Jednym z nich jest na przykład zbyt niska kwota miesięcznych przychodów lub za mała liczba operacji. Większość przedsiębiorców bowiem z firmowego konta opłaca jedynie składki do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych czy podatek dochodowy do Urzędu Skarbowego.

Bankowość online

Współcześnie rynek finansowy przenosi się do Internetu. Okazuje się, że z punktu widzenia działalności gospodarczej nie jest istotne, czy bank, w którym posiadamy konto firmowe, ma oddziały stacjonarne, czy też obsługuje transakcje wyłącznie drogą elektroniczną. Dziś można założyć konto online, wpłacać pieniądze we wpłatomatach i wypłacać w bankomatach, a w przypadku pytań czy wątpliwości można zatelefonować na infolinię.

Konto firmowe a prywatne

Przedsiębiorcy mogą korzystać z konta osobistego w celach firmowych. Nie zabraniają tego banki ani prawo. Eksperci polecają jednak rozdzielenie budżetu prywatnego od majątku działalności gospodarczej. Jedną z kluczowych zalet jest dywersyfikacja portfela. Wielu twierdzi, że przedsiębiorcy, dla własnego dobra, nie powinni wrzucać pieniędzy firmowych do jednego worka z oszczędnościami osobistymi. Pozwoli to na skuteczniejszą kontrolę obu płaszczyzn. Bardzo często działamy pod wpływem nagłych potrzeb czy emocji. Ci którzy korzystają z funduszy przedsiębiorstwa na prywatne cele, mogą wpaść w pułapkę i wydać środki, które miały zostać przeznaczone na rozwój czy utrzymanie firmy.

Konto firmowe a kontrola US

Posiadanie przez właściciela firmy odrębnego rachunku rozwiązuje w zasadzie kwestię kontroli skarbowej. Przedsiębiorca zyskuje pewność, że jedynym kontem, które znajdzie się pod lupą kontrolerów jest to firmowe. Nie będzie musiał ponadto wyjaśniać, która operacja na rachunku dotyczy finansów biznesowych, a która osobistych. Należy wiedzieć, że Urząd Skarbowy może sprawdzić szczegóły transakcji bez wiedzy czy zgody właściciela rachunku firmowego.

Konto firmowe - istotny wybór

Jak wybrać rachunek bankowy i na co zwrócić uwagę przed podpisaniem umowy? Oczywiście nie ma idealnych rozwiązań. Każdy z banków kusi klientów innymi zaletami swoich. produktów. Istnieje jednak kilka ważnych aspektów firmowego konta, którym warto się przyjrzeć. Jednym z nich jest wspomniana już opłata za samo używanie rachunku. Instytucja finansowa powinna przekazać klientowi tabelę opłat, w której znajdują się wszelkie koszty związane z danym produktem. Należy przejrzeć je dokładnie, ponieważ wielokrotnie przedsiębiorcy orientują się o danej prowizji czy marży dopiero po pewnym czasie, gdy z ich konta zniknie kilka złotych. Warto też zwrócić uwagę na opłaty za kartę

Skutki złego wyboru

Podjęcie właściwej decyzji jest o tyle ważne, że zmiana rachunku przedsiębiorstwa to skomplikowany logistycznie proces. Pamiętajmy, że numer podajemy nie tylko we wniosku o wpis do Centralnej Ewidencji Informacji i Działalności Gospodarczej (CDEiG), ale także na fakturach, często stronie internetowej firmy, w dokumentach urzędowych, czy też stałym klientom. Nieprzyjemną konsekwencją złego wyboru konta firmowego mogą być również opłaty związane z jego zamknięciem. Niektóre instytucje zabezpieczają się przed taką ewentualnością w umowie. Nie zawsze klient doczyta akurat ten zapis, a co za tym idzie, o kosztach rezygnacji z rachunku dowiaduje się dopiero podczas rozmowy na ten temat z pracownikiem banku. 

Konto firmowe a kredyt

Jeszcze jedną korzyścią wynikającą z założenia rachunku firmowego są kwestie kredytowe. Przedsiębiorca posiadający odrębne konto może liczyć ze strony swojego banku na sprawniejszą obsługę i czasami lepsze warunki umowy zaciągnięcia zobowiązania. Pracownik ma bowiem dostęp do całej historii rachunku i w sekundę może sprawdzić zdolność kredytową biznesmena.

Konto firmowe ranking

Spory wybór rachunków dla działalności gospodarczych to z jednej zbawienie, z drugiej natomiast zagwozdka. Im więcej danych i informacji, tym obraz coraz bardziej się rozmywa. Nie każdy z nas ma czas, aby spędzić kilka lub nawet kilkanaście godzin na porównywaniu oferty poszczególnych banków. Niektóre z kont firmowych różnią się wyłącznie detalami, ale, jak ktoś kiedyś powiedział, diabeł tkwi w szczegółach. Z tego powodu jedną z możliwości, które warto polecić, jest przyjrzenie się rankingom kont firmowych dostępnym w Internecie. Tworzą je blogerzy lub specjalistyczne portale, które tematykę bankowości znają od podszewki. 

Czy warto posiadać konto firmowe?

Z całą pewnością tak. Jak już wspomniano, pozwoli ono uporządkować i zaplanować finanse związane z przedsiębiorstwem. Ponadto rachunek ten będzie jedynym, który może kontrolować Urząd Skarbowy. Co warte podkreślenia, rachunek na działalność gospodarczą to również dobra opcja ze względu na optymalizację podatkową. Wszelkie opłaty za konto mogą zostać bowiem przed przedsiębiorcę zaliczone na poczet kosztów uzyskania przychodu.